گاهی اوقات لازم نیست شما آرایش کیند و چهره خود را با آرایش بپوشانید مانند زمان هایی که چهره شما عرق کرده و یا دوران بارداری هستید.

این درست است که آرایش کردن در هر شرایطی باعث زیباتر شدن صورت می شود، اما باید به اثرات آن نیز توجه کرد. با داشتن یک پوست زیبا، شفاف، شاداب و صاف، دقیقا مانند یک بوم نقاشی تمیز و سفید خواهید بود که آرایش را بهتر می پذیرد و اگر چنین پوستی نداشته باشید، قطعا آرایش زیبایی هم نخواهید داشت. آرایش کردن زیاد و در شرایط نامناسب هم یکی از اصلی ترین عوامل از بین رفتن زیبایی طبیعی پوست است. پس فراموش نکنید که در برخی مواقع نباید آرایش کنید در ادامه این زمان ها را به شما آموزش می دهیم.
- زمانی که پوست عرق می کند
   درست است که پوست ممکن است در شرایط معمولی هم عرق کند، اما منظور ما زمان هایی است که این عرق کردن شدت بیشتری دارد. مانند زمانی که به باشگاه ورشی می روید یا زمانی که در گرم ترین ساعت روز به بیرون از منزل می روید. در این دو شرایط، پوست صورت بسیار خیس و عرق کرده خواهد شد و تمام منافذ پوست را می بندد و مواد آرایشی را در این منافذ محبوس خواهد کرد و این مسئله به معنی جوش و لک بیشتر است. 
- آلودگی هوا
   آلودگی هوا هم مانند عرق عمل کرده و بسیار شدیدتر باعث بسته شدن منافذ خواهد شد، ضمن اینکه مواد بسیار خطرناک تری را در این منافذ محبوس می کند و علاوه بر آن با عرق کردن پوست، این مواد به عمق پوست منتقل خواهند شد و می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. اگر قرار است به مراکز پرتردد و آلوده بروید، سعی کنید آرایش نداشته باشید و هر چند وقت با یک دستمال مرطوب، صورت خود را تمیز کنید.
- بارداری
   اگر باردار هستید، باید دقت بیشتری در استفاده از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست داشته باشید. بسیاری از مواد می توانند از سطح پوست جذب شوند و برای سلامتی جنین مشکل ایجاد کنند. البته بسیاری از برندهای آرایشی هستند که عاری از هر گونه مواد خطرناک هستند که استفاده از آنها به صورت محدود، اشکالی ندارد اما متاسفانه خیلی از خانم ها به این لوازم آرایش ها دسترسی ندارند و یا قیمت آنها بسیار گران است، پس بهتر است کلا استفاده از آنها را برای خود ممنوع کنید، حداقل برای سه ماهه اول.
- برای مدت طولانی آرایش نکنید!
   بهتر است بیشتر از 4 تا 5 ساعت، پوست خود را با آرایش نپوشانید. پوست به تنفس نیاز دارد و مسدود شدن طولانی مدت آن، باعث افزایش سموم در آن خواهد شئ و احتمال ایجاد جوش و آکنه را افزایش خواهد داد. ضمن اینکه آرایش طولانی مدت شادابی صورت را هم تحت تاثیر قرار می دهد و به تدریج پوست را شل و افتاده می کند. همیشه دستمال مرطوب پاک کننده آرایش و صورت به همراه داشته باشید و پوست را در مواقع ضروری با آن تمیز نمایید.