خانم هایی که از لنز استفاده می کنند باید برای آرایش چشم خود از محصولات مخصوصی استفاده کنند تا به چشم ها آسیبی وارد نشود.

 

- حتما دست ها را بشویید.
   لنز را حتما باید قبل از اینکه مرطوب کننده یا هرچیز دیگه ای را به صورت بزنید داخل چشم قرار دهید. چون هرچیزی که روی انگشت شما باقی بماند می تواند به لنز بچسبد و به چشم انتقال پیدا کند، به همین دلیل باید دست ها کاملا تمیز باشند. از طرفی دست ها باید کاملا خشک شده باشند، چون رطوبت دست ها می تواند حاوی انگلی به نام آکانتامیبا (Acanthamoeba) باشند که برای چشم بسیار خطرناک می باشد، بنابراین هیچوقت لنزها و یا پکیج نگهداری آن ها را با آب معمولی نشویید.
- از محصولات بدون روغن (Oil-Free) استفاده کنید.
   حداقل در اطراف چشم ها از محصولات بدون روغن استفاده کنید، چون این روغن های موجود در کرم ها و سایه چشم ها می توانند به داخل چشم ها راه پیدا کنند و از آنجایی که روغن و آب باهم ترکیب نمی شوند، لنز به روغن چسبیده و باعث تاری و سختی دید می شود.
- از برامدگی چشم دوری کنید.
   برامدگی چشم همان قسمتی از پلک است که سطح کره چشم را لمس می کند و جایی است که غده های چربی چشم باز می شوند. اگر روی این غده ها را بپوشانید موجب خشک شدن چشم خواهد شد، لنز کثیف شده و درنتیجه دید کمتر خواهد شد. از جهتی باید تایت لاینینگ (پر کردن خط زیر مژه) را به حداقل برسانید چون مژه بین لنز و پلک قرار دارد.
- نکته مهم در مورد ریمل.
   قاعدات کسی از ریمل هایی که فیبری هستند و تکه تکه می شوند، خوشش نمی آید، اما در صورتیکه از لنز تماسی چشم استفاده می کنید باید مراقب باشید که از ریمل های ساده که به طول و حجم مژه اضافه می کنند، استفاده نمایید و از ریمل های فیبری با قطعات ریز (عامیانه خورده مژه دار) اصلا استفاده نکنید چون زیر لنز رفته و باعث اذیت شدن چشم خواهد شد.
- استفاده از لنزهای روزانه.
   بسته به اینکه چقدر آرایش می کنید بهتر است که لنزهای تماسی را روزانه عوض کنید تا از قرمزی، خشکی و خارش چشم ها جلوگیری شود، چون احتمال ورم ملتحمه چشم هم با عوض کردن روزانه لنز به شدت کاهش پیدا می کند. اگرچه ممکنه لنزهای روزانه از لنزهای هفتگی گران تر باشند اما سلامت چشم ها واقعا ارزش بیشتری دارند. 
- تلاش زیاد در مورد تمیز کردن و تمیز بودن.
  برای افرادی که تمایلی ندارند از لنزهای روزانه استفاده کنند، لنزهای دوهفته ای انتخاب بسیار مناسبی است، اما باید کاملا مطمئن باشید که به خوبی از آن ها مراقبت می کنید و تمیز می باشند. هرشب باید لنزها را با محلول چند منظوره ای که دکتر چشم به شما معرفی کرده بشویید، 15 تا 20 ثانیه به خوبی آن ها را تمیز کنید تا هرچیزی که در طول روز به آن چسبیده پاک شود و بعد در داخل ظرف مخصوص خود که با محلول تازه پر شده قرار دهید. همچنین باید ظرف نگهداری لنزها را نیز روزانه بشویید که می توان برای آن از محلول مخصوص لنز یا هیدروژن پراکسید 3% استفاده کنید و داخل و خارج ظرف را کاملا تمیز کنید. 
- دستمال مخصوص پاک کردن آرایش چشم داشته باشید
   برای اینکه پلک کاملا از هرگونه باقی مانده آرایشی پاک شود و باعث اذیت و خارش نگردد، بهتر است که از دستمال های پاک کننده آرایش مخصوص چشم استفاده کنید.