کراتین در محصولات کراتینه و در تارهای مو وجود دارد اما کراتینه کردن روش ترمیم و بازسازی موها آرایشگاه زنانه است.

در مورد نوع مو شاید بیشتر افراد تمایل داشته باشند موهایی صاف و لخت داشته باشند تا زیباییشان بیشتر از همیشه به نظر برسد. به دلیل همین علاقه زیاد به داشتن موهایی صاف بسیاری از افراد موهای خود را با روش های مختلفی صاف می کنند. این روش ها دائم و موقت دارد. روش های موقت استفاده از لوازم حرارتی مانند سشوار و اتو مو است که دوام آن نهایتا چند روز است اما روش های دائم شامل کراتینه، ریباندینگ و غیره است. افرادی که تمایل دارند موهای خود را صاف کنند بیشتر سراغ روش کراتینه می روند، به همین دلیل دو تا راهکار برای بقیه افراد پیشنهاد می کنیم: اولی کراتینه کردن موها است و دومی استفاده از محصولاتی است که حاوی کراتین هستند. 

   کراتین پروتئینی است که به خودی خود در موها وجود دارد. کسانی که موهای فر یا وز یا مجعده دارند حتی افرادی که موهای آسیب دیده دارند می توانند برای صاف کردن موها از روش کراتینه کردن استفاده کنند. کراتینه کردن به این صورت است که به آرایشگاهی که متخصص کراتینه درارد مراجعه می کنید و از او میخواهید از محصولات مرغوب برای موهای شما استفاده کند. متخصص، محصولات دارای کراتین را به موهای شما زده و سپس موها را اتو می کشد تا صاف شوند. این پروسه حدود یک ساعت و نیم به طول می انجامد و اگر موهاتون خیلی بلند باشد ممکن است زمان بیشتری نیز طول بکشد. بعد از اتمام کار تا چهار روز حق شستن موها را ندارید و تا حدود دو ماه و نیم هم باید از موها به صورت ویژه مراقبت کنید. به طور مثال از شامپوهای بدون سولفات سدیم استفاده کنید، زیاد سشوار نکنید و سراغ مواد شیمیایی مثل رنگ هم نروید.
تفاوت محصولات دارای کراتین با کراتینه کردن
   کراتینه کردن نیاز به هزینه زیاد، وقت، مراقبت زیاد و همین طور پیدا کردن افراد متخصص این کار دارد. زیرا اگر این کار توسط افراد حرفه‌ای انجام نگردد احتمال زیاد هنگام اتو کردن موها موجب قطع شدن و آسیب دیدگی‌ می شوند. در ضمن این فرآیند یک نتیجه ثابت و حدوداً دو ماهه دارد که رسما اگر کسی از کراتینه‌ موهای خود راضی نباشد مجبور است تا دو ماه آن را تحملش کند. اما محصولاتی که کراتین دارند نه نیاز به صرف هزینه زیادی دارند، نه وقت زیاد و نه مراقبت زیاد. این محصولات که شامل مواردی مانند شامپو، اسپری، کرم و سرم مو می شوند حاوی کراتین هستند اما موها را به طور موقت صاف می کنند و این حالت درخشان و لَخت را برای 48 ساعت حفظ خواهند کرد. بعد از این 48 ساعت هر وقتکه تمایل داشتید می توانید موهای خود را رنگ کنید، حالت دهیدیا حتی اتو بکشید.