بسیاری از مواد آرایشی در کنار این که چهره شما را زیباتر می سازند می توانند به همان اندازه به پوست و بدن شما اسیب برسانند.

به طور کلی مواد آرایشی صورت باید غیر حساسیت زا، ضد آكنه و ضد كومدو (جوش سر سیاه) باشند. استفاده از مواد آرایشی و محصولات مراقبتی پوست بخشی از عادات روزانه ی بیشتر مردم می باشد. در كشورهای غربی افراد بزرگسال به طور متوسط حداقل هفت محصول مراقبتی پوست را هر روز استفاده می‌ كنند كه شامل عطرها، مرطوب كننده‌ها، ضد آفتاب‌ها، پاك كننده‌های پوست، محصولات مراقبت مو، دئودورانت‌ها، ضدعرق‌ها، محصولات آرایشی مو، محصولات آرایشی رنگی و محصولات آرایشی ناخن است. اما بیشتر مردم مشكلات كمی از این محصولات را تجربه می‌ كنند، اگر چه مشكلات می‌ تواند با اولین استفاده ی کم یا بعد از سال‌ ها ظاهر شود. همچنین بسیاری از مردم معمولاً می ‌دانند كدام محصولات باعث بروز مشكل می ‌شوند، اما عكس‌ العمل‌های كشنده و شدید ممكن است نیازمند تشخیص مهارت‌ های یك پزشک متخصص پوست باشد.
مشكلات ناشی از استفاده محصولات آرایشی و محصولات مراقبتی پوست
واقعیت این است كه عكس‌ العمل نسبت به محصولات مراقبتی پوست می ‌تواند شامل مشكلات ساده باشد و این بستگی به شرایط پوست یا پاسخ ایمنی فرد دارد. اما اگر این عکس العمل ها شدید بود باید حتما به پزشک و متخصص پوست مراجعه شود. 
درماتیت (التهاب پوستی) تماسی آلرژیك
درماتیت (التهاب پوستی) تماسی آلرژیك، یك مشكل معمول است كه با مواد آرایشی و محصولات مراقبتی پوست ایجاد می شود. بعضی مردم نسبت به یك ماده ی خاص یا مواد موثر یك محصول حساس هستند. آنها هر زمانی كه در تماس با این ماده قرار گیرند، واكنش نشان خواهند داد. اگر چه ممكن است چندین روز طول بكشد تا علائم ظاهر شوند و این علائم می تواند شامل قرمزی (تورم)، خارش و تاول‌ های حاوی مایع باشند.
درماتیت تماسی تحریكی
پوست سالم یك سد دفاعی عالی برای بیشتر موادی است كه در لوازم آرایشی وجود دارند. اگر پوست خیلی خشك یا زخمی باشد، تأثیر این سد دفاعی را کاهش می دهد. سوختگی، خارش و قرمزی ممكن است علائم ناشی از تخریب یك محصول آرایشی باشد. مواد شوینده، صابون‌ های حمام، ضد عرق‌ ها، مواد آرایشی چشمی، مرطوب كننده‌ ها، محلول فر دائمی مو و شامپو ها بیشترین تخریب كننده‌ های پوستی می باشند. حتی آب می ‌تواند برای پوست خشك مخرب باشد. عطرها، نگهدارنده‌ ها، تركیباتی كه معمولاً در محصولات مراقبتی پوست و لوازم آرایشی وجود دارند، علل واكنش‌ های حساسیتی به مواد آرایشی می باشند.
عطرها بیشتر از سایر تركیبات، باعث درماتیت تماسی آلرژیك خواهند شد. بیش از 5 هزار نوع عطر مختلف در مواد آرایشی محصولات مراقبتی پوست استفاده می‌ شوند. عطرهایی با حساسیت‌ زایی كمتر، برای كمتر كردن این مشكل تولید و در  بازار عرضه شده اند. به خاطر داشته باشید كه محصولی كه با عنوان unscented (بدون عطر) بر چسب شده، ممكن است واقعاً حاوی عطر باشد كه به وسیله بقیه مواد معطر شیمیایی از بین رفته باشد. یك محصول سالم باید با عنوان fragrance free (بدون ماده معطر) یا without perfume (بدون عطر) باشد كه نشان دهنده این است که هیچ ماده ای برای ایجاد بوی خوش به آن اضافه نشده است. بعضی حساسیت‌ها به ماده ی معطر ممكن است، زمانی رخ دهد كه پوست در مجاورت نور خورشید قرار می گیرد. 
نگهدارنده‌ها در مواد آرایشی
نگهدارنده‌ها در مواد آرایشی دومین دلیل رایج مشكلات پوستی می باشند. نگهدارنده‌ ها مانع از رشد قارچ‌ ها و باكتری‌ ها موی شوند كه عامل عفونت پوستی می باشند و محصولات را از اكسیژن و تخریب‌ های نوری محافظت می‌ کنند. مواد آرایشی حاوی آب باید دارای بعضی از انواع نگهدارنده‌ ها باشند. مصرف كنندگانی كه به یك نوع ماده ی نگهدارنده واكنش نشان می ‌دهند، لزوماً به بقیه مواد حساسیت ندارند.
محصولات مراقبت کننده از پوست كدامند؟
محصولات مراقبت کننده از پوست برای سالم نگه داشتن پوست طراحی و تولید می شوند و شامل پاك‌ كننده‌ها، مرطوب كننده‌ ها و ضد آفتاب‌ ها هستند.

پاك كننده‌ ها:
پاك كننده‌ ها، روغن و بقایای صابون را از روی پوست پاك کرده و معمولاً خشك كننده و حاوی آب ، الكل، پروپیلین گلیكول و سالیسیلیك اسید می‌ باشند. این مواد ممكن است باعث خارش و سوختگی در افرادی با پوست خشك و حساس شوند.
مرطوب كننده‌ها:
مرطوب كننده‌ها مانع از دست دادن آب شده و این عمل را به وسیله  پوشاندن پوست با مواد چرب كه باعث نگه داشتن آب می ‌شنود و به وسیله جذب آب از لایه ی داخلی پوست به لایه ی خارجی انجام خواهند داد. پوست خشك باعث ترك و چروك‌ های ریز شده  و موجب كاهش تأثیر این سد دفاعی، خارش و درد می‌ شود. موادی كه از دست رفتن آب را كاهش می ‌دهند یا متوقف می‌ سازند، حاوی پروترولاتوم و روغن‌های معدنی و لانولین هستند. موادی كه موجب جذب آب در پوست می ‌شوند شامل گلیسرول، پروپیلن گلیكول، پروتئین‌ها و بعضی ویتامین‌ها هستند که ممکن است این تركیبات باعث واكنش حساسیت‌ زا شوند.
ضد آفتاب‌ها:
 ضد آفتاب‌ ها هم شامل مواد شیمیایی‌ هستند كه نور را جذب یا منعكس یا پراكنده می ‌کنند. مواد شیمیایی جاذب نور شامل: استرهای PABA، avobenzone، cinnamatce می باشند كه می‌ توانند باعث واكنش‌ های حساسیت‌ زا شوند. ضد آفتاب‌های فیزیكی حاوی ذرات بسیار ریز اكسید روی و دی‌اكسید تیتانیوم می باشند كه نور را پراكنده ساخته و یا منعكس می‌ كنند. هیچ نوع حساسیت به ضد آفتاب‌ های فیزیكی تا کنون شناخته نشده است.