شناخت رنگ اصلی پوست یکی از مهم ترین کارهایی است که هر خانمی باید انجام دهد تا بتواند محصول آرایشی متناسب با آن را تهیه کند.

شناختن رنگ اصلی پوست برای استفاده از فونداسیون‌ های درست و مناسب و در نتیجه به‌وجود آوردن ظاهر جذاب و بی نقص آرایشی بسیار مهم است. رنگ اصلی پوست به معنای چقدر تاریک یا روشن بودن پوست نیست بلکه در مورد رنگی است که از زیر پوست آمده و بر تنالیته‌ کل صورت تاثیر می‌ گذارد. اگر رنگ پوست شما روشن، متوسط و یا تیره باشد، ته رنگ یا رنگ زیری - رنگ زمینه - پوست به سرد، گرم و یا خنثی تقسیم بندی می گردد.
سرد: ته رنگی از آبی روشن، صورتی یا گلگون.
ته رنگ گرم: زرد، زرد رنگ پریده، هلویی یا طلایی.
ته رنگ خنثی: رنگ بخصوصی در مایه‌های ته رنگ‌های بالا ندارد.
راه‌ های زیادی برای تشخیص رنگ پوست وجود دارد که اولین آن دیدن رنگ داخلی بازوی شما است. از آن‌ جایی‌ که این ناحیه از پوست به صورت طبیعی از آفتاب دور می ماند، بهترین راه برای تشخیص رنگ پوست اصلی است. روش دوم قرار دادن حوله‌ ای سفید در کنار صورت جلوی آینه است که بهتر است در نور طبیعی انچام شود، چون نورهای مصنوعی کمی رنگ را به صورت افزایش می دهند. با شناخت رنگ اصلی پوست می توان بهترین کرم را برای پوست تهیه کرد و آرایشی زیبا و یکدست داشت. پس قبل از خرید هر گونه کرم و یا محصول پوشاننده پوست بهتر است نوع و رنگ و جنس پوست خود را بشناسید سپس اقدام به خرید کنید.