حنا یکی قدیمی ترین گیاهان دارویی است که در زمینه پزشکی و زیبایی بیشترین کاربرد را دارد و موجب تقویت مو و ناخن می شود.

از مهم ترین مزایای درمانی و سلامت حنا می توان به رفع سردرد، تصفیه سموم بدن، تقویت ناخن ها، محافظت از پوست، رشد مو و کاهش التهاب اشاره نمود. در ادامه مطلب برخی از فواید مصرف مداوم حنا را بررسی می کنیم. 
- کمک به بهبود زخم
   ترمیم زخم را می‌ توان قابل ملاحظه ترین مزیت استفاده از حنا در نظر گرفت. حنا از پوست در برابر انواع عفونت ها و ناراحتی ها محافظت خواهد کرد. حنا را می ‌توان به راحتی بر  روی محل سوختگی یا جراحت قرار داد. این کار موجب می ‌شود تا حنا با ایجاد لایه ای محافظ، از ورود پاتوژن ها و مواد خارجی به داخل بدن جلوگیری نماید. علاوه بر این، حنا با داشتن قابلیت خنک کنندگی طبیعی فوق العاده، می ‌تواند حرارت پوست را از بین ببرد. همانند ژل صبر زرد (ژل آلوئه ورا)، از حنا هم می‌ توان برای درمان آفتاب سوختگی استفاده نمود.
- کاهش تب
   بعضی از متخصصان ادعا می کنند که از حنا می‌توان برای کاهش تب نیز استفاده نمود. این بدیهی است که افزایش دمای بدن می‌ تواند برای اندام ها و فرآیندهای متابولیکی که در بدن انجام می گیرد، بسیار خطرناک باشد. پائین آوردن دمای بدن به منظور حفظ سلامت فرد بسیار اهمیت دارد که برای این کار می‌ توان از حنا استفاده کرد. حنا می ‌تواند به کاهش دمای بدن کمک کند. این اتفاق می‌ تواند با تحریک تعریق یا خنک کردن بدن اتفاق بیوفتد.
- درمان سردرد
   برای تسکین سریع سردردهای شدید می‌توان عصاره گیاه حنا را به طور مستقیم بر روی پوست قرار داد. حنا دارای اثر ضد التهابی می باشد که باعث کاهش فشار شده و در نهایت منجر به ایجاد جریان خون سالم در مویرگ ها می‌ گردد.
- فواید ضد پیری
   این اثر فوق العاده حنا، از مواردی است که افراد با دیدگاه مثبت به آن نگاه خواهند کرد و طرفداران بسیاری به خاطر همین فایده دارد. از دیدگاه علمی تائید شده است که روغن و عصاره حنا می‌ تواند باعث کشیدگی پوست گردد؛ در نتیجه کمک می‌ کند تا نشانه های پیری و چروک های پوستی کاهش یابند. 
- تقویت سلامت مو
   حنا نقش مهمی در حفظ و تقویت سلامت مو دارد. حنا باعث ایجاد استحکام در موها می شود و از آن می ‌توان به عنوان رنگی بی‌ خطر و بدون اثرات دائمی برای رنگ کردن مو استفاده نمود. حنا برای جلوگیری از شکننده شدن مو و افزایش میزان درخشندگی آن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین حنا یک نرم کننده عالی برای پوست و مو بوده و موها را براق و درخشنده می سازد. اگر برعکس موهای نرم و روشنی دارید و می خواهید کمی موهای خود را تیره تر کنید، حنا و آبلیمو را در یک ظرف آهنی خیسانده و برای درخشان کردن مو، از ترکیب حنا و ماست استفاده کنید.
- تنظیم  PH پوست سر
   حنا با تنظیم کردن PH پوست سر باعث می شود که موها کمتر ریزش داشته باشند. همچنین باعث کاهش شوره سر، خشکی پوست سر و خارش کف سر خواهد شد.